Kółko Matematyczne

„ Przedmiotem matematyki jest rzeczywistość. Matematyka jest uniwersalna, nie ma rzeczy, która by była jej obca. ” Hugo Steinhaus

Matematyka nie musi być jednostajna, monotonna i kojarzyć  się jedynie z liczbami, działaniami czy wykresami… przeciwnie może być ciekawa i bardzo urozmaicona, czego przykładem są prace naszych Matematyków.
Na zajęciach uczestnicy poza udoskonalaniem swoich zdolności liczenia, rozwijają również umiejętności manualne, a jednak jest to nadal i przede wszystkim matematyka.

Dodawanie i odejmowanie ćwiczymy wykorzystując kolorowanki matematyczne, natomiast poznając figury geometryczne pomocne są wyklejanki i origami. To właśnie sztuka origami stała jedną z nieodzownych części kółka matematycznego, która została wprowadzona na zajęcia, aby jeszcze bardziej je urozmaicić i ubarwić. Polega ona na odpowiednim składaniu płaskich kół oraz kwadratów i modelowaniu z nich różnorodnych form. Wykorzystujemy do tego papierowe figury geometryczne, które stanowią jakże ważny element matematyki, uczniowie mogą przez to doskonalić swój język matematyczny, gdyż wiele informacji dotyczących składania wiąże się z wykorzystaniem pojęć ściśle matematycznych, a także poznawać nowe kształty począwszy od prostych płaskich figur geometrycznych a skończywszy na bardziej skomplikowanych formach brył przestrzennych.

Niewiarygodne i niesamowite jest to, jak wiele modeli można ułożyć z papierowych kół i kwadratów: pajace, żaglówki, domki, biedronki, ryby, motyle, myszki, jamniki czy portrety. Niektóre z nich widnieją już na naszej stronie a kolejne pojawią się wkrótce.

To dopiero propozycje i początek naszej przygody z matematyką, ale już te prace dowodzą, że nauka ta ma wszechstronne zastosowanie, jest bardzo przydatna i interesująca.
Dołącz do nas a przekonasz się sam.

Prace dzieci:

* Wyklejanki – figury geometryczne

* Kolorowanki – figury geometryczne, dodawanie i odejmowanie

* Origami – figury geometryczne